Тема: Дієприслівник як
особлива форма дієслова: загальне значення,
морфологічні
ознаки, синтаксична роль.
Мета: дати поняття про
дієприслівник як особливу форму дієслова, формувати
вміння розпізнавати
дієприслівники в реченнях, визначати їхні граматичні
ознаки; формувати вміння визначати орфограму "Буква и в суфіксах
дієприслівників”;
розвивати увагу, мовне чуття логічне мислення; формувати
ціннісну
позицію щодо громадянського патріотизму, любові до Батьківщини,
почуття
гордості за свій край, повагу до її історії, культури й історичних
пам’яток.
Тип уроку: медіа-урок вивчення нового
матеріалу.
Обладнання: підручник,
мультимедійний супровід: презентація, комп’ютерні
програми – Edraw Mind Map, LearningApps.org —
конструктор інтерактивних завдань, фотовиставка
Очікувані результати
Уміти
·
розпізнавати дієприслівники в реченнях;
·
утворювати дієприслівники;
·
визначати
ü
граматичні ознаки дієприслівників;
ü
орфограму «Буква и в суфіксах дієприслівників»;
·
використовувати дієприслівники в мовленні.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель
У народі говорять: «Слова щирого
вітання дорожчі частування». Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. А
тепер поверніться до гостей, подаруйте їм
щиру посмішку, привітайтеся.
Очі
дивляться та все бачать
Вуха
слухають та все чують
Голова думає
·
Яким буде урок?
·
Цікавим
·
Які у мене учні?
·
Найкращі!
·
Тож нехай мої та
ваші надії здійсняться
Аутотренінг
·
Щоб налаштувати себе на активну роботу,
проведемо аутотренінг. Прошу повторювати за мною.
·
Я – учень.
·
Я – особистість творча.
·
Я думаю, аналізую.
·
Я не боюсь висловлювати свої
думки.
·
Помилившись, міркую далі. На
помилках вчаться.
·
Я з повагою ставлюся до думки інших.
·
Шукаю істину. Я хочу
багато-багато знати.
·
Я сьогодні отримаю найкращу
оцінку.
Учитель. Хочу,
щоб ви були впевнені в собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути
задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.
Пам’ятайте!
Ваша сила - віра
в себе. Ваша свобода - відповідальність за власний розвиток. Ваші здібності -
культура самостворення.
А. Смоловик
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Гра
«Чи правда, що …»
Визначте
правильні формулювання. Неправильні
виправте.
а) Дієсловом
називається така частина мови, яка означає дію чи стан предмета;
б) дієслово
відповідає на питання який? чий?;
в) дієслова
доконаного виду означають дію без
вказівки на обмеженість її
тривання, на завершеність;
г) перехідні
дієслова означають таку дію, яка переходить на інший предмет;
д) у дієслова
розрізняють дві особи;
е)існує три
способи дієслова: дійсний, умовний і наказовий;
є) у реченні
дієслово виконує роль обставини.
ж) існує чотири дієслівні форми.
ІІІ.
Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчання.
·
Яку
мету ми маємо поставити перед собою?
·
Для
чого це нам буде потрібно?
ІІІ. Вивчення та засвоєння нового матеріалу.
1.
Сприйняття
учнями медіа текстів.
·
Ви напевне
звернули увагу на фотовиставку. Що зображено на світлинах?
З якою метою її
створено?
(на світлинах – пам’ятки архітектури, які
знаходяться на території України; мета фотовиставки - познайомити відвідувачів з багатою
архітектурно-історичною спадщиною нашої
Батьківщини – замками, фортецями, церквами, костелами, підкреслити їхню
неповторність, зацікавити глядача і спонукати його до рішення – самостійно
відвідати ці історичні місця).
Лінгвістичний
аналіз тексту.
·
Уважно прочитайте
текст. Визначте тему.
·
З’ясуйте,
які форми дієслова у ньому вжито. Чи є у тексті дієприслівники? Назвіть
їх?
Культурна архітектурна
спадщина — це одна із надзвичайно важливих складових історичної пам’яті
будь-якої нації.
Автентична
українська архітектура почала формуватися у IX–X ст., коли на теренах України виникла централізована
держава — Київська Русь.
Спочатку всі
споруди — укріплення, палаци, церкви — будувалися з дерева.
Разом
з прийняттям християнства в Київській Русі з'явилися будівлі візантійського
стилю, найкращим прикладом якого є Софійський собор у Києві (XI ст.), що
зберігся до нашого часу, зазнавши
суттєвої барокової перебудови.
Після
татаро-монгольської навали будівництво
на території України підпорядковується завданням оборони. У XII–XV ст. збудовано переважно
фортеці з баштами, укріплені монастирі, замки у Кам'янці-Подільському, Львові,
Луцьку, Кременці. Їхні стіни високі та неприступні, але на деяких можна
побачити декоративний орнамент у вигляді української плахти або вишиванки, викладений з червоної
цегли. Найкращим прикладом є Хотинська фортеця у Чернівецькій області. Орнамент
на ній чудово зберігся
до сьогодні.
Один
з найцікавіших періодів історії архітектури України — кінець XIV — перша І
половина XV століття. На західних землях, які менше за інші потерпіли від
монголо-татарської навали, тоді зростають міста, розвиваються ремесла й
торгівля. Поселенці, переважно німці, прибуваючи в
українські міста, приносили в мистецтво, а зокрема в архітектуру, нові
стильові форми. Серед культових споруд переважали католицькі костели.
2. Опрацювання нового теоретичного матеріалу
1). Робота в
групах.
І група: випишіть речення
з дієприслівником зазнавши; дослідіть, як
утворився даний дієприслівник та які ознаки дієслова і прислівника поєднав;
визначте слово,
від якого залежить цей дієприслівник,
поставте запитання до дієприслівника.
Додаткове
завдання. Чи всі дієприслівники доконаного
виду творяться за допомогою суфікса - вши.
ІІ група: випишіть речення
з дієприслівником прибуваючи; дослідіть, як
утворився даний дієприслівник та які ознаки дієслова і прислівника поєднав;
визначте слово, від якого залежить цей
дієприслівник, поставте запитання до дієприслівника.
Додаткове
завдання. Чи всі дієприслівники недоконаного виду творяться за допомогою суфікса - ючи.
2).
Робота в парах
І
пара:
Складіть у програмі Edraw Mind Map
карту знань «Дієприслівник як особлива форма дієслова»
ІІ пара:
виконайте завдання у конструкторі інтерактивних завдань LearningApps.org (Розділ «Морфологія»,
с. )
3). Представлення учнями результатів власних
досліджень, виконаних
завдань.
4).
Систематизація здобутих учнями у ході дослідження та виконання завдань знань.
3.
Виконання завдань на закріплення
теоретичного матеріалу.
1). Розподільний самодиктант
Прочитати.
Дієприслівники і дієприкметники виписати у дві колонки. Позначити
орфограму "Буква и в суфіксах дієприслівників”.
Орел здіймався з кам’яних гір,
благословляючи їх широким розмахом крил. (М.Коцюбинський.) Калини палаючі вогні, васильків цвіт... І юні дні, і
юні дні забутих літ. (П.Усенко.) Металося полум’я й глухо ревло, з дверей
вистромляючи тулуб багровий. (М.Бажан.) Дзвенить і місяць, сріблом сяючи.
(П.Тичина.) Дай слова найпростіші й вогнисті, викинь мертві, шамріючі в листі.
(В.Броневський.)
2). Робота біля
дошки
Утворити
від поданих дієслів дієприслівники,
додаючи до них залежні слова. Пояснити вибір суфікса.
Збирають
– (збираючи докази)
охороняю
–(охороняючи законом)
відреставрувати
– (відреставрувавши замок)
захоплююсь
– (захоплюючись архітектурними пам’ятками)
зростають
– (зростаючи у вільній державі)
виконати
– (виконуючи сумлінно)
3). Гра
«Асоціація»
Телевізор
– ….(переглядаючи)
архітектор
–…..( реставруючи)
акція
– ……(відстоюючи, захищаючи)
історія
– ……(пам’ятаючи, захоплюючись)
мікрофон
– …..(оголошуючи, виголошуючи)
4). Поетичний
практикум
Дібрати
до поданих висловів подібні за
змістом поетичні паралелі.
Падає
листя – кружляє, танцюючи листопад
Заходить
сонце – прощаючись з нами, сонце котиться
за обрій
З’явилася
зоря – народившись у небі високому,
зіронька ясна усміхається мило до нас
4). Лексико-граматичний
практикум
Пояснення
вчителя. Українська мова, хоч і немає у своєму
складі багато дієприкметників, зате багата на дієприслівники. Наша класична література, живе народне мовлення,
пісня, казки, прислів’я, приказки й приповідки рясніють дієприслівниками.
Не кайся, рано вставши,
молодим оженившись. (М.Номис.) Доброго здоров’я пивши! (з живих уст.).
Дієприслівники часто
вживаються саме замість невластивих
українській мові активних дієприкметників, потрібно:
Жовтіли, спіючи, ниви, а не Жовтіли
спіючі ниви.
За Б.Антоненком-Давидовичем.
Ще частіше
користується українська мова дієприслівниками, заміняючи ними віддієслівні
іменники з прийменниками по, при, після.
Неправильно: По
закінченню роботи треба прибрати своє робоче місце.
Слід
сказати: Закінчивши роботу, слід прибрати або Після того як закінчиш роботу, треба прибрати.
Таке широке
вживання дієприслівників надає українській мові легкості вимовляння й мелодійності. Отож, нема потреби цуратися
цього давнього способу висловлювання заради запозичених канцелярських штампів при
виконанні, по одержанні, які зводять нанівець природну красу нашої
мови.
5).
Відредагувати речення
(усно).
У записаних словосполученнях вказати
дієприкметники (вжиті не завжди доречно), віддієслівні іменники та дієприслівники. Позначити в словах орфограму
"Буква и в суфіксах
дієприслівників”.
Пригадуючи дитинство;
умліваючі від захоплення серця ще гучніш
стукотіли у грудях дітей; при читанні вголос треба правильно
наголошувати слова; вгадуючи чужі наміри; переважаючі серед людей настрої;
перемагаючи силу розумом.
ІV. Рефлексія
·
Повернемося до
нашого тексту. Здається мені, що у нього
немає кінцівки. Якою на вашу думку вона має бути? З яким закликом потрібно
звернутись до читача?
·
Я пропоную
завершити текст, доречно використовуючи у реченнях дієприслівники. Пояснити,
які дієприслівники ви використали.
Справитись із цим
завданням вам допоможе відеоролик «Збережімо архітектурну спадщину українського
народу»
V. Підсумки уроку
1.
Коментування
прогнозованих результатів, доповнення їх
2. «Незакінчені речення»
ü Для мене сьогодні важливим
було...
ü Я навчився...
ü Мені хотілося б
надалі навчитися..
3. Оцінювання навчальної діяльності
учнів.
.
Учитель.
Минуле
належить історії, майбутнє - це таємниця, а ця мить - подарунок.. Ось чому цю
мить називають сьогоденням. Приймаймо ці дарунки вдячно. І пам’ятаймо
про кожен із них. Адже від цього залежить те, наскільки успішними ми будемо в
майбутньому.
VІ. Повідомлення домашнього завдання
Виконати вправу
277 у підручнику
Скласти розповідь про топ 5
архітектурних шедеврів Львова
Учитель. А тепер станьте і поверніться до
гостей і скажіть їм хороші слова.
Ми з вами не прощаємось, у гості ще
чекаємо.
Немає коментарів:
Дописати коментар